Sileks Taşı (Çakmak Taşı) Nedir?

Çakmak taşı, ateş taşı veya silex, denizlerde erimiş halde bulunan silisyum dioksitin çökelmesi ile oluşan taştır.

Kahverengi, gri ve siyah tonlarında doğada bol bulunan bir taştır. Bileşimi jasp ve opal karışımından oluşur. Çok sert olması ve düzgün yüzeyler halinde kırılması nedeniyle taş devri insanları tarafından taş balta, ok ucu ve mızrak ucu gibi kesici aletlerin yapımında ve hatta tarım aletlerinin yapımında kullanılmıştır. Bu tip örnekleri müzelerde görülebilir.

Demir veya çeliğe sürtüldüğünde kıvılcım çıkartan bu kuvarsa bundan dolayı "çakmak taşı" denmiştir. Gri veya çikolata renkli çakmaktaşlarına ‘menlit’ adı verilmektedir. Çakmaktaşının katışık ve daha çabuk kırılan bir çeşidi ise ‘cert’ adı ile bilinmektedir.

17. ve 18. yüzyıllarda ateşli silahların horozunda, barutu ateşleyici madde olarak kullanılmıştır. Çakmak taşı, Normandiya’daki tebeşir tabakalarında bol olarak bulunur. Kıvılcım çıkarmak amacıyla kullanılan çakmak taşları, seryum metalinin alaşımlarıdır. Bileşimi % 35 seryum, % 17 lantan, % 15 neodim ya da praseodimyum, % 30 demir ve % 3 magnezyum, bakır vb.dir. Yarım milimetre çapındaki normal bir çakmak taşı 1.500 kez çakabilir.Günümüzde zippolarda kullanılmaktadır. 

View the embedded image gallery online at:
https://silekstasi.com/hakkimizda#sigFreeId9ea2854f65

 

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Doğal Rengi: Gri - Açık Gri

Pişme Rengi (1350 C) : Beyaz - Açık Gri

Görünüm : Camsı

Yoğunluk : 2.6 gr/cm3

Sertlik: Moh's 8 - 8.5

Asit Testi: Aside Dayanıklı

Paketleme : Palet (1 Ton)

Sevk Şekli: Kamyon veya Konteyner

Standart Ölçü: 10, 12, 14, 16 veya istenilen ebatlarda

 

 

KİMYASAL ÖZELLİKLER

SiO2 : > 96.50 %

Al2O3 : 1.6 %

TiO2 : 0.03 %

Fe2O3 : < 0.07 %

CaO - CaCo3 : Eser

MgO : 0.07 %

Na2O : 0.04 %

K2O : Eser